2022. június 30., csütörtök

Hat hét gipsz – avagy könnyen jött, könnyen ment nyár



Haragudhatnék a műanyag kerti papucsra. Vagy az esőre. Esetleg a kutyára. Mindháromra együtt. De hiába haragudnék bárkire is, ahogy szokták volt mondani, a baj egy pillanat alatt megtörtént, a harag meg nem old meg semmit.

Szóval volt nekünk egy nagyon idilli kis szombati családi napunk. Finom ebéddel, grillezéssel, családi mozival, kerti medencézéssel, jégkrémezéssel. Minden olyan marha kerek volt, sütött a nap, meleg volt, kicsit belénk költözött a nyári szünet elképzelhetetlenül mosolygós mivolta.

Délután jött egy nyári zápor, de még ez is olyan tökéletesnek tűnt, legalább nem kell locsolni. Az eső elállt, már a nap is kisütött, mikor fogtam a kutyakaját és megindultam, hogy szegény Borcsa se maradjon éhen. Kiléptem a bejárati ajtón, köszöntem őbozontosságának, finom nyár illat lengte körül a kertet, az elázott föld kipárolgása bódító volt.

Fordultam a lépcső felé, léptem egyet a jobb lábammal, majd mielőtt a bal következett volna, fura dolog történt. Egyszerre az égbolt tárult a szemem elé. Eltelt pár századmásodperc, mire az agyam felfogta, hogy megállíthatatlanul csúszik a jobb lábam a kövön, mintha egy marha gyors motorcsónakba szállt volna be, míg a bal a partról csak integetne neki bátortalanul. Közben érzékeltem, hogy „motorcsónakos” jobb lábam eléri a felső lépcsőfokot, de a csúszás ott is folytatódott tovább, így a fenekem már nyekkenve lehuppant a földre, a jobb lábam meg… egy lépcsőfok, két lépcsőfok, ding-ding-ding… Miközben a bal lábfejem még mindig egyhelyben, ugyanazon a ponton, ahonnan indultunk, mint egy fejlődésben lemaradt ikertestvér. S mindeközben a landolásom végszavaként, a kezemben tartott tálból a száraz kutyaeledel, mint valami fura konfetti, vagy éppen esküvői rózsaszirmok, szállt a magasba a kéklő ég felé, majd - mint egy morbid lassított felvételen – hullott vissza rám, amúgy áldásként. A bal lábamba hasított egy fájdalom, én meg rácsodálkoztam a kék égre és a bárányfelhőkre, amik a fejüket csóválták látványomon – akkor még nem értettem, miért a méltatlankodásuk.

Kellett pár másodperc, míg felocsúdtam kábult nemértemségemből. Elhessegettem a fejem fölül a csiripelő madarak koszorúját, majd a csillagokat is. Kicsomagoltam összegubancolódott végtagjaimat, lesöpörtem magamról az erős illatú kutyatápot. A sokktól, még csak tompa sajgást éreztem a bal lábujjamban, ami a fenevad kerti papucs fogságában kínlódott. Összeszedegettem a mindent beborító kutyaeledelt, míg Borcsa értetlen tekintete kísért, rájöttem, ő a földről is megenné, amit én megszállottan egyesével a táljába sorjázok… Viszont ebből a szögből kitűnően láttam, hogy mi okozta nem várt piruettemet: a bejárati ajtó előtt megállt esővíz folton csúszott meg a papucsom. Nem láthattam fentről, mert sunyin álcázta magát.

Besántikáltam a házba, közöltem életem miértjével, hogy szerintem most törtem össze magam, bár a kárfelvételt még nem végeztem el tüzetesen.

Lehuppantam a kanapéra, s szemügyre vettem a bal lábamat. A sípcsontomon egy hatalmas vörös folt éktelenkedett, úgy tenyérnyi, a közepe már kékült-feketedett, ránézésre is fájt, nemhogy érintésre. Drágám kérdésére, hogy azt hogy szereztem, nem tudtam válaszolni, mert nem emlékeztem. Tovább haladtam a vizsgálattal. Fájt még a lábfejem, valamint a nagylábujjam, ami…. hát…. érdekes szögben állt. Avatatlan szemek nem is érzékelhették, de az az ujj 46 éve az én ujjam, nekem feltűnt, hogy nem egészen ilyen szokott lenni. A belőle lüktető fájdalom pedig abszolút nem volt szokványos jelenség. Ezek mellett eltompult a jobb lábamon kialakulóban lévő foltok sorozata – de ezt legalább tudtam, hogy a lépcsőfokok okozták.

Fogtam egy jégakkut, meg egy jégzselé párnát a mélyhűtőből, s a kanapéra telepedve jegeltem a fájóbb pontokat hol itt, hol ott, mert időközben akadt még további jegelnivaló is rajtam. Már arra is gondoltam, jobb lenne egy igluba temetnem a korpuszomat, hogy minden fájdalmam csillapításra kerüljön. A lábujjam csendesen dagadt mindeközben.

Persze aki ismer, az tudja, nem könnyen rohanok orvoshoz, előbb bizakodom, hogy megjavul magától, ami elromlott rajtam. Szóval így futottunk neki az éjszakának, ami nem volt leányálom, de egy fájdalomcsillapítóval kihúztam reggelig.

Nem tudom, ismerős-e az az érzés, mikor a vészharangok csilingelnek a fejedben, mikor már tudod, csak nem hiszed, hogy ebből nem jössz ki jól. Vasárnap ebéd után drága férjem kézen fogott és berakott a kocsiba. Irány a gyáli ügyelet, ahol a doki fel sem pillantva a papírmunkából, csak foghegyről vetette oda, hogy Merényi Kórház, röntgen.

Szóval mentünk a sürgősségire. Aztán a vendégei is voltunk úgy 7 órán keresztül, mire megkaptam a csinos, térdig érő gipszemet. Hat hétig barátkozhatok vele, ami tekintettel arra, hogy a nyárra napozást, medencézést, kirándulást terveztünk a családdal, kissé borítja a programot. De nem úr aki nem pazarol…. ilyen egy könnyen jött, könnyen ment nyár, amire szeptember óta várt az ember.

A gipszelős bácsi meg azzal vigasztalt, napozzak bátran gipszben is, hat hét múlva, mikor leveszik, legalább tudok majd sakkozni is…