2020. április 14., kedd

Kovács-kovász – avagy a karantén-kenyér



Tiboromat elvesztettük úgy egy hete. Fizikai valójában ugyan még jelen van aprócska közösségünkben, de a szelleme egy messzi-messzi kenyérsütős galaxisban, élesztőgomba hajón evez, hol cipó-bolygók keringenek, és tejút helyett kovászút látható…

Talán ott kezdődött az egész, mikor értetlenül szemléltük, hogyan rabolják le a boltok polcait a megvadult népek. Meg mikor először szembesültünk vele, hogy nincs élesztő. Sehol. Hm… Lelki szemeim előtt megképlett, ahogy az egész ország kenyeret süt, boldog-boldogtalan, fiatalok, idősek, agglegények és aggleányok, anyák és nem-anyák, dilettánsok és profik egyaránt. Csak nem értettem, minek. Mert ha élesztőt nem is lehetett kapni, azért pékáru volt az üzletekben. De szőkeségem nyilván félreértelmezett valamit, mint mindig.

Szóval drága habospitém azonnal a tettek mezejére toppant, ő, mint családfenntartó hero nem hagyhatja, hogy a családja éhezzen! Halászat, vadászat és gyűjtögetés helyett napokig videókat nézegetett, kötetnyi recepten rágta át magát, utána olvasott, tanulmányozott, figyelt, memorizált, értelmezett. Aztán nekiállt a kenyér projektnek.

Azóta nálunk egy kellemes ebéd közbeni csevegés nem az időjárásról szól, hanem ökoszisztémáról, élesztőgombákról, erjedésről, tejsavról, ecetsav baktériumokról, kelesztő tálról, szakajtóról és anyakovászról. Bevallom, miközben szokom az új fogalmakat, néha elkalandozom elbeszélése közben, és azon agyalok, ha ez a kovász ilyen egyszerűen jön létre, szinte a semmiből, hogyhogy a lábtörlő még nem erjesztette meg magát, hisz a mikroklíma tökéletes lenne hozzá….

Érdekes nyomon követni - egy esettanulmányt is megérne -, hogyan rántja mind mélyebbre magával ez a téma. Csinált már gyors kovászt, sütött belőle kenyeret is, ami nagyon finom lett, de ő elégedetlen volt az eredménnyel. Változtatott a stratégián, így most reggel-este eteti, konyharuhába bugyolálja, félti, óvja, méricskéli, dédelgeti a hosszú érlelésű kovászát. Ahogy hangosan dicséri, méltatja, elismeri, már-már féltékenységre ösztökél. Talán ha buborékok jelennének meg rajtam és eléggé savanykás szagom lenne, kapnék hasonló figyelmet én is… Hm… Pár napig lehet, hogy mellőzöm a fürdést…. Muhaha…

Ez alatt a pár hét alatt persze be kellett ismernem, a kenyérsütés bizony egy komoly mesterség. Kellő alázat, odafigyelés és komolyság szükségeltetik hozzá. Meg egy olyan hálás közönség, mint a mi családunk. Én személy szerint hihetetlenül tudok lelkesedni, dicsérni, buzdítani, lelket önteni az időnként csüggedő próbálkozóba.

Gyermekeimnek ezt a fajta hozzáállást még gyakorolniuk kell. Mert a gyermeki őszinteség nem mindig viszi előre az igyekvőt. Bár szerencsére ők most abba a korba léptek, mikor a MINDEGY, CSAK SOK LEGYEN a mottó, ha ennivalóról van szó. Némi megvetéssel vegyes unalommal tudják hallgatni apjuk lelkendezős leírásait az élesztőgombák szaporodásáról. Néha belelátok a fejükbe, ahol az agymanók nem tudják eldönteni, hogy Undort, vagy Dühöt vessék-e be a rögtönzött kémia-biológia óra keretén belül vázolt kovászos sztori ellen…

Nem tudok rájuk neheztelni emiatt. Megviseli őket az online tanulás, a bezártság. De persze felfedezték a jó oldalát is a dolognak, szinte korlátozás nélkül lóghatnak a kütyükön. Már ha van wi-fi. Ha valamiért a szolgáltató mégis órákra eltűnteti a netet, kis tanácstalanság és elanyátlanodás után megtalálják egymást a testvérek a lakásban. Sőt, szóba is állnak egymással (talán egy rövid bemutatkozás után). Aztán természetesen pár perc alatt úgy összevesznek, hogy idegtépően hangos szóváltásukat észlelvén én is ráébredhessek, hogy nincs internet. Ennél talán kevésbé viselné meg őket, ha kenyér nem lenne az asztalon…

Életem miértje pedig egyre inkább képzeli magát péknek. Tekintetében a megszállottakra jellemző őrület cirkál, ahogy a kovásszal maszatos dunsztos üveget tudja forgatni, szaglászni és elégedetten szemlélni, mint valami felfoghatatlan csodát, melyet saját két kezével alkotott.


Még pár nap, aztán megtudjuk, milyen is az a bizonyos élesztő nélküli kovász. Megtudjuk, valóban csodát, avagy szörnyet alkotott. Félelemmel vegyes kíváncsisággal nézek elébe a dolgoknak.

Bár rosszul nem járhatok. Vagy eszünk egy jó kenyeret, vagy azt is megírom blognak.



Ja! Az első kép csak illusztráció! Sajnos még egyetlen általa sütött kenyeret sem fotóztam. Pedig tud ilyet! Bizony! Hasonlót! Tényleg! Állati büszke vagyok a saját pékemre :)
És a kovász képe sem a miénk. A tudta nélkül nem merek az üveghez nyúlni :D