2018. május 18., péntek

Anyák napja – mikor a kicsi smink is túl sok, a zsepi meg kevés




Amikor az érzelmeket osztották, nálam az érzelgősségnél megszaladhatott picit az adagolás. Uppsz, a megszokott helyett egy egész városnyi jutott rám. Mindegy, így sikerült, ezzel kell élnem. Köszi. Szólnátok a csokoládé reklámok kiagyalóinak, hogy elfogyott otthon a százas zsepi??? És egy hétköznapi mesefilmet sem tudok úgy végignézni, hogy – bár tudom, hogy a vége mindig jó, - azért ne szipogjak közben.

És akkor ott van az anyák napja… Rémálmaim netovábbja. Mert a sírós mivoltommal még csak megbirkózom valahogyan, de nyilvánosság előtt bömbölni… az már tényleg túl sok nekem.
Minden évben eldöntöm: Idén nem sírok. Történjen bármi, lenyelem a könnyeimet. Kitaláltam már sok praktikát is erre: Elbújok a fényképezőgép mögé (pedig nincs is olyan nagy masinám…), videót csinálok egész végig. Valami igen vidám dalt dúdolgatok magamban, hogy eltereljem a figyelmemet. Mr. Bean legviccesebb grimaszára gondolok. Kisminkelem magam előtte, mert a bennem lakozó szépérzék csak nem engedné, hogy lefolyt fekete festékes legyen az arcom!

Eddig semmi sem vált be. Annyit értem el, hogy a felvétel használhatatlan lett, mert a kezeim reszketősek voltak és a könnyeimtől nem láttam, hogy mit veszek fel. Magamban dúdolni csak addig tudtam, míg fel nem csendült a betanult anyák napi dalocska, ezzel egy időben nyíltak meg nálam a könnycsapok is. Mr. Bean grimasza pedig azonnal a ködbe vész, amint meglátom gyermekeim izgatott, feszült arcát, amint azt lesik, mikor bőgöm el magam először. A sminkelésnek köszönhetően pedig általában zebracsíkos képpel hagyom el az anyák napi ünnepséget, úgy, hogy Alice Cooper sminkmestere is csak csodálattal adózna szerény személyem irányába…

Kicsit elkezdtem boncolgatni magam: miért ráz meg ennyire ez az egész ceremónia? Miért van az, hogy más anyukák angyali mosollyal és Szahara száraz szemekkel tudják végignézni, amint csemetéjük verset mond, énekel, előad? Miért nem tudom lazábban venni?

Azt hiszem, bár nem vagyok pszichológus, megfejtettem. Amikor arról szól a vers, a dal, hogy így vagy a legjobb és úgy a legszebb és amúgy a legkedvesebb anyuka, akkor én szégyellem magam. Mert akkor tudatosul bennem, hogy mennyivel lehetnék jobb, önzetlenebb és aranyosabb. Hogyan lehetnék kevésbé kiabálós és türelmesebb. És az én könnyeim csak félig a meghatottságtól potyognak. Legalább 50%-ban azért is, mert ránézek a csemetéimre és azt fürkészem rajtuk, vajon ők is tudják-e, hogy sosem tudom a maximumot adni. Látják-e, hogy ezt lehetne másképp is? Érzik-e, hogy nem az ő anyukájuk a non plusz ultra? Hogy az ő anyukájuk tele van hibákkal, sőt, sokszor hibát-hibára halmoz.

És bőgök. Hiába a fogadalom, hiába minden eszköz és lélekbeli felkészülés. Bőgök. És fújom az orrom, mint egy beteg elefánt. És közben szégyellem magam, amiért nyilvánosan bőgök. És szégyellem magam, amiért nem én vagyok a szuperanyu. És megfogadom, hogy ezentúl türelmesebb leszek, megbocsátóbb és szerethetőbb.

Aztán hazamegyünk és már a kapuban összevesznek és marakodnak, hogy ki megy be elsőként a házba és lökdösik egymást és hangosak és morognak, meg kiabálnak. Az anyák napi idill úgy válik köddé, hogy huss. Én meg valószínűleg ordítok, mert a feszültség még nem jött ki belőlem teljesen a sírással. Szóval… megy minden a rendes kerékvágásban. Azt hiszem, szuperanyának lenni nem olyan nagyon könnyű feladat. De azért imádom őket, bármennyire is ki tudnak húzni a cipőmből fél másodperc alatt. Csak szuperanya nem leszek soha. De azt hiszem, el tudok élni ezzel a tudattal még egy darabig… A következő anyák napi ünnepségig…